ЯГОТИНСЬКА М╤СЬКА РАДА
оф╕ц╕йний сайт
17-12-2017 02:37
ЗАГАЛЬНА ╤НФОРМАЦ╤Я

Президент Укра╖ни впроваджу╓ ╓вропейськ╕ стандарти в╕дкритост╕ ╕ прозорост╕ в робот╕ орган╕в державно╖ влади. Важливим кроком на цьому шляху стало п╕дписання Главою держави Закону Укра╖ни „Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖”. На виконання цього закону Президент Укра╖ни п╕дписав Укази „Питання забезпечення органами виконавчо╖ влади доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖” та „Про першочергов╕ заходи щодо забезпечення доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ в допом╕жних органах, створених Президентом Укра╖ни”. Ц╕ Укази покликан╕ забезпечити реал╕зац╕ю конституц╕йного права громадян в╕льно збирати, збер╕гати, використовувати ╕ поширювати ╕нформац╕ю.

В╕ктор Янукович поставив завдання забезпечити доступ громадян до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ в╕дпов╕дно до вимог цього закону.

Надання публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ Яготинським м╕ськвиконкомом зд╕йсню╓ться у в╕дпов╕дь на ╕нформац╕йний запит.

Зг╕дно з законом, публ╕чною ╓ в╕дображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких нос╕ях ╕нформац╕я, що була отримана або створена в процес╕ виконання суб’╓ктами владних повноважень сво╖х обов’язк╕в, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у волод╕нн╕ суб’╓кт╕в владних повноважень.

Запит в╕д особи на отримання ╕нформац╕╖ склада╓ться у дов╕льн╕й форм╕. При цьому необх╕дно вказати:

1) ╕м’я та пр╕звище запитувача, поштову адресу або адресу електронно╖ пошти, а також номер телефону;

2) опис ╕нформац╕╖, яку запитувач хот╕в би отримати (вид, назву, рекв╕зити чи зм╕ст документа, щодо якого зроблено запит)

3) п╕дпис ╕ дату.

ЗАКОН УКРА╥НИ „ПРО ДОСТУП ДО ПУБЛ╤ЧНО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥”

(В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни (ВВР), 2011, № 32, ст. 314)

{╤з зм╕нами, внесеними зг╕дно ╕з Законами
№ 4652-VI в╕д 13.04.2012, ВВР, 2013, № 21, ст.208
№ 4711-VI в╕д 17.05.2012, ВВР, 2013, № 14, ст.89
№ 224-VII в╕д 14.05.2013}

Цей Закон визнача╓ порядок зд╕йснення та забезпечення права кожного на доступ до ╕нформац╕╖, що знаходиться у волод╕нн╕ суб'╓кт╕в владних повноважень, ╕нших розпорядник╕в публ╕чно╖ ╕нформац╕╖, визначених цим Законом, та ╕нформац╕╖, що становить сусп╕льний ╕нтерес.

Розд╕л I
ЗАГАЛЬН╤ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Публ╕чна ╕нформац╕я

1. Публ╕чна ╕нформац╕я - це в╕дображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких нос╕ях ╕нформац╕я, що була отримана або створена в процес╕ виконання суб'╓ктами владних повноважень сво╖х обов'язк╕в, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у волод╕нн╕ суб'╓кт╕в владних повноважень, ╕нших розпорядник╕в публ╕чно╖ ╕нформац╕╖, визначених цим Законом.

2. Публ╕чна ╕нформац╕я ╓ в╕дкритою, кр╕м випадк╕в, встановлених законом.

Стаття 2. Мета ╕ сфера д╕╖ Закону

1. Метою цього Закону ╓ забезпечення прозорост╕ та в╕дкритост╕ суб'╓кт╕в владних повноважень ╕ створення механ╕зм╕в реал╕зац╕╖ права кожного на доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖.

2. Цей Закон не поширю╓ться на в╕дносини щодо отримання ╕нформац╕╖ суб'╓ктами владних повноважень при зд╕йсненн╕ ними сво╖х функц╕й, а також на в╕дносини у сфер╕ звернень громадян, як╕ регулюються спец╕альним законом.

Стаття 3. Гарант╕╖ забезпечення права на доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖

1. Право на доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ гаранту╓ться:

1) обов'язком розпорядник╕в ╕нформац╕╖ надавати та оприлюднювати ╕нформац╕ю, кр╕м випадк╕в, передбачених законом;

2) визначенням розпорядником ╕нформац╕╖ спец╕альних структурних п╕дрозд╕л╕в або посадових ос╕б, як╕ орган╕зовують у встановленому порядку доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖, якою в╕н волод╕╓;

3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання ╕нформац╕╖;

4) доступом до зас╕дань колег╕альних суб'╓кт╕в владних повноважень, кр╕м випадк╕в, передбачених законодавством;

5) зд╕йсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖;

6) юридичною в╕дпов╕дальн╕стю за порушення законодавства про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖.

Стаття 4. Принципи забезпечення доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖

1. Доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ в╕дпов╕дно до цього Закону зд╕йсню╓ться на принципах:

1) прозорост╕ та в╕дкритост╕ д╕яльност╕ суб'╓кт╕в владних повноважень;

2) в╕льного отримання та поширення ╕нформац╕╖, кр╕м обмежень, встановлених законом;

3) р╕вноправност╕, незалежно в╕д ознак раси, пол╕тичних, рел╕г╕йних та ╕нших переконань, стат╕, етн╕чного та соц╕ального походження, майнового стану, м╕сця проживання, мовних або ╕нших ознак.

Розд╕л II
ПОРЯДОК ДОСТУПУ ДО ╤НФОРМАЦ╤╥

Стаття 5. Забезпечення доступу до ╕нформац╕╖

1. Доступ до ╕нформац╕╖ забезпечу╓ться шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення ╕нформац╕╖:

в оф╕ц╕йних друкованих виданнях;

на оф╕ц╕йних веб-сайтах в мереж╕ ╤нтернет;

на ╕нформац╕йних стендах;

будь-яким ╕ншим способом;

2) надання ╕нформац╕╖ за запитами на ╕нформац╕ю.

Стаття 6. Публ╕чна ╕нформац╕я з обмеженим доступом

1. ╤нформац╕╓ю з обмеженим доступом ╓:

1) конф╕денц╕йна ╕нформац╕я;

2) та╓мна ╕нформац╕я;

3) службова ╕нформац╕я.

2. Обмеження доступу до ╕нформац╕╖ зд╕йсню╓ться в╕дпов╕дно до закону при дотриманн╕ сукупност╕ таких вимог:

1) виключно в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки, територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ або громадського порядку з метою запоб╕гання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутац╕╖ або прав ╕нших людей, для запоб╕гання розголошенню ╕нформац╕╖, одержано╖ конф╕денц╕йно, або для п╕дтримання авторитету ╕ неупередженост╕ правосуддя;

2) розголошення ╕нформац╕╖ може завдати ╕стотно╖ шкоди цим ╕нтересам;

3) шкода в╕д оприлюднення тако╖ ╕нформац╕╖ переважа╓ сусп╕льний ╕нтерес в ╖╖ отриманн╕.

3. ╤нформац╕я з обмеженим доступом ма╓ надаватися розпорядником ╕нформац╕╖, якщо в╕н правом╕рно оприлюднив ╖╖ ран╕ше.

4. ╤нформац╕я з обмеженим доступом ма╓ надаватися розпорядником ╕нформац╕╖, якщо нема╓ законних п╕дстав для обмеження у доступ╕ до тако╖ ╕нформац╕╖, як╕ ╕снували ран╕ше.

5. Не може бути обмежено доступ до ╕нформац╕╖ про розпорядження бюджетними коштами, волод╕ння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числ╕ до коп╕й в╕дпов╕дних документ╕в, умови отримання цих кошт╕в чи майна, пр╕звища, ╕мена, по батьков╕ ф╕зичних ос╕б та найменування юридичних ос╕б, як╕ отримали ц╕ кошти або майно. При дотриманн╕ вимог, передбачених частиною другою ц╕╓╖ статт╕, зазначене положення не поширю╓ться на випадки, коли оприлюднення або надання тако╖ ╕нформац╕╖ може завдати шкоди ╕нтересам нац╕онально╖ безпеки, оборони, розсл╕дуванню чи запоб╕ганню злочину.

6. Не належать до ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом в╕домост╕, зазначен╕ у декларац╕╖ про майно, доходи, витрати ╕ зобов’язання ф╕нансового характеру, оформлено╖ за формою ╕ в порядку, що встановлен╕ Законом Укра╖ни "Про засади запоб╕гання ╕ протид╕╖ корупц╕╖", кр╕м в╕домостей, зазначених в абзац╕ другому частини друго╖ статт╕ 12 цього Закону.

{Частина шоста статт╕ 6 в редакц╕╖ Закону № 4711-VI в╕д 17.05.2012; ╕з зм╕нами, внесеними зг╕дно ╕з Законом № 224-VII в╕д 14.05.2013}

7. Обмеженню доступу п╕дляга╓ ╕нформац╕я, а не документ. Якщо документ м╕стить ╕нформац╕ю з обмеженим доступом, для ознайомлення нада╓ться ╕нформац╕я, доступ до яко╖ необмежений.

Стаття 7. Конф╕денц╕йна ╕нформац╕я

1. Конф╕денц╕йна ╕нформац╕я - ╕нформац╕я, доступ до яко╖ обмежено ф╕зичною або юридичною особою, кр╕м суб'╓кт╕в владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за ╖хн╕м бажанням в╕дпов╕дно до передбачених ними умов. Не може бути в╕днесена до конф╕денц╕йно╖ ╕нформац╕я, зазначена в частин╕ перш╕й ╕ друг╕й статт╕ 13 цього Закону.

2. Розпорядники ╕нформац╕╖, визначен╕ частиною першою статт╕ 13 цього Закону, як╕ волод╕ють конф╕денц╕йною ╕нформац╕╓ю, можуть поширювати ╖╖ лише за згодою ос╕б, як╕ обмежили доступ до ╕нформац╕╖, а за в╕дсутност╕ тако╖ згоди - лише в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки, економ╕чного добробуту та прав людини.

Стаття 8. Та╓мна ╕нформац╕я

1. Та╓мна ╕нформац╕я - ╕нформац╕я, доступ до яко╖ обмежу╓ться в╕дпов╕дно до частини друго╖ статт╕ 6 цього Закону, розголошення яко╖ може завдати шкоди особ╕, сусп╕льству ╕ держав╕. Та╓мною визна╓ться ╕нформац╕я, яка м╕стить державну, профес╕йну, банк╕вську та╓мницю, та╓мницю досудового розсл╕дування та ╕ншу передбачену законом та╓мницю.

{Частина перша статт╕ 8 ╕з зм╕нами, внесеними зг╕дно ╕з Законом № 4652-VI в╕д 13.04.2012}

2. Порядок доступу до та╓мно╖ ╕нформац╕╖ регулю╓ться цим Законом та спец╕альними законами.

Стаття 9. Службова ╕нформац╕я

1. В╕дпов╕дно до вимог частини друго╖ статт╕ 6 цього Закону до службово╖ може належати така ╕нформац╕я:

1) що м╕ститься в документах суб'╓кт╕в владних повноважень, як╕ становлять внутр╕в╕домчу службову кореспонденц╕ю, допов╕дн╕ записки, рекомендац╕╖, якщо вони пов'язан╕ з розробкою напряму д╕яльност╕ установи або зд╕йсненням контрольних, наглядових функц╕й органами державно╖ влади, процесом прийняття р╕шень ╕ передують публ╕чному обговоренню та/або прийняттю р╕шень;

2) з╕брана в процес╕ оперативно-розшуково╖, контррозв╕дувально╖ д╕яльност╕, у сфер╕ оборони кра╖ни, яку не в╕днесено до державно╖ та╓мниц╕.

2. Документам, що м╕стять ╕нформац╕ю, яка становить службову ╕нформац╕ю, присвою╓ться гриф "для службового користування". Доступ до таких документ╕в нада╓ться в╕дпов╕дно до частини друго╖ статт╕ 6 цього Закону.

3. Перел╕к в╕домостей, що становлять службову ╕нформац╕ю, який склада╓ться органами державно╖ влади, органами м╕сцевого самоврядування, ╕ншими суб'╓ктами владних повноважень, у тому числ╕ на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступ╕.

Стаття 10. Доступ до ╕нформац╕╖ про особу

1. Кожна особа ма╓ право:

1) знати у пер╕од збирання ╕нформац╕╖, але до початку ╖╖ використання, як╕ в╕домост╕ про не╖ та з якою метою збираються, як, ким ╕ з якою метою вони використовуються, передаються чи поширюються, кр╕м випадк╕в, встановлених законом;

2) доступу до ╕нформац╕╖ про не╖, яка збира╓ться та збер╕га╓ться;

3) вимагати виправлення неточно╖, неповно╖, застар╕ло╖ ╕нформац╕╖ про себе, знищення ╕нформац╕╖ про себе, збирання, використання чи збер╕гання яко╖ зд╕йсню╓ться з порушенням вимог закону;

4) на ознайомлення за р╕шенням суду з ╕нформац╕╓ю про ╕нших ос╕б, якщо це необх╕дно для реал╕зац╕╖ та захисту прав та законних ╕нтерес╕в;

5) на в╕дшкодування шкоди у раз╕ розкриття ╕нформац╕╖ про цю особу з порушенням вимог, визначених законом.

2. Обсяг ╕нформац╕╖ про особу, що збира╓ться, збер╕га╓ться ╕ використову╓ться розпорядниками ╕нформац╕╖, ма╓ бути максимально обмеженим ╕ використовуватися лише з метою та у спос╕б, визначений законом.

3. Розпорядники ╕нформац╕╖, як╕ волод╕ють ╕нформац╕╓ю про особу, зобов'язан╕:

1) надавати ╖╖ безперешкодно ╕ безкоштовно на вимогу ос╕б, яких вона стосу╓ться, кр╕м випадк╕в, передбачених законом;

2) використовувати ╖╖ лише з метою та у спос╕б, визначений законом;

3) вживати заход╕в щодо унеможливлення несанкц╕онованого доступу до не╖ ╕нших ос╕б;

4) виправляти неточну та застар╕лу ╕нформац╕ю про особу самост╕йно або на вимогу ос╕б, яких вона стосу╓ться.

4. Збер╕гання ╕нформац╕╖ про особу не повинно тривати довше, н╕ж це необх╕дно для досягнення мети, задля яко╖ ця ╕нформац╕я збиралася.

5. В╕дмова особ╕ в доступ╕ до ╕нформац╕╖ про не╖, приховування, незаконне збирання, використання, збер╕гання чи поширення ╕нформац╕╖ можуть бути оскаржен╕.

Стаття 11. Захист особи, яка оприлюдню╓ ╕нформац╕ю

1. Посадов╕ та службов╕ особи не п╕длягають юридичн╕й в╕дпов╕дальност╕, незважаючи на порушення сво╖х обов'язк╕в, за розголошення ╕нформац╕╖ про правопорушення або в╕домостей, що стосуються серйозно╖ загрози здоров'ю чи безпец╕ громадян, довк╕ллю, якщо особа при цьому керувалася добрими нам╕рами та мала об╜рунтоване переконання, що ╕нформац╕я ╓ достов╕рною, а також м╕стить докази правопорушення або стосу╓ться ╕стотно╖ загрози здоров'ю чи безпец╕ громадян, довк╕ллю.

Розд╕л III
СУБ'╢КТИ В╤ДНОСИН У СФЕР╤ ДОСТУПУ ДО ПУБЛ╤ЧНО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥

Стаття 12. Визначення та перел╕к суб'╓кт╕в

1. Суб'╓ктами в╕дносин у сфер╕ доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ ╓:

1) запитувач╕ ╕нформац╕╖ - ф╕зичн╕, юридичн╕ особи, об'╓днання громадян без статусу юридично╖ особи, кр╕м суб'╓кт╕в владних повноважень;

2) розпорядники ╕нформац╕╖ - суб'╓кти, визначен╕ у статт╕ 13 цього Закону;

3) структурний п╕дрозд╕л або в╕дпов╕дальна особа з питань запит╕в на ╕нформац╕ю розпорядник╕в ╕нформац╕╖.

Стаття 13. Розпорядники ╕нформац╕╖

1. Розпорядниками ╕нформац╕╖ для ц╕лей цього Закону визнаються:

1) суб'╓кти владних повноважень - органи державно╖ влади, ╕нш╕ державн╕ органи, органи м╕сцевого самоврядування, органи влади Автономно╖ Республ╕ки Крим, ╕нш╕ суб'╓кти, що зд╕йснюють владн╕ управл╕нськ╕ функц╕╖ в╕дпов╕дно до законодавства та р╕шення яких ╓ обов'язковими для виконання;

2) юридичн╕ особи, що ф╕нансуються з державного, м╕сцевих бюджет╕в, бюджету Автономно╖ Республ╕ки Крим, - стосовно ╕нформац╕╖ щодо використання бюджетних кошт╕в;

3) особи, якщо вони виконують делегован╕ повноваження суб'╓кт╕в владних повноважень зг╕дно ╕з законом чи договором, включаючи надання осв╕тн╕х, оздоровчих, соц╕альних або ╕нших державних послуг, - стосовно ╕нформац╕╖, пов'язано╖ з виконанням ╖хн╕х обов'язк╕в;

4) суб'╓кти господарювання, як╕ займають дом╕нуюче становище на ринку або над╕лен╕ спец╕альними чи виключними правами, або ╓ природними монопол╕ями, - стосовно ╕нформац╕╖ щодо умов постачання товар╕в, послуг та ц╕н на них.

2. До розпорядник╕в ╕нформац╕╖, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами ╕нформац╕ю, визначену в ц╕й статт╕, у порядку, передбаченому цим Законом, прир╕внюються суб'╓кти господарювання, як╕ волод╕ють:

1) ╕нформац╕╓ю про стан довк╕лля;

2) ╕нформац╕╓ю про як╕сть харчових продукт╕в ╕ предмет╕в побуту;

3) ╕нформац╕╓ю про авар╕╖, катастрофи, небезпечн╕ природн╕ явища та ╕нш╕ надзвичайн╕ под╕╖, що сталися або можуть статися ╕ загрожують здоров'ю та безпец╕ громадян;

4) ╕ншою ╕нформац╕╓ю, що становить сусп╕льний ╕нтерес (сусп╕льно необх╕дною ╕нформац╕╓ю).

3. На розпорядник╕в ╕нформац╕╖, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першо╖ та в частин╕ друг╕й ц╕╓╖ статт╕, вимоги цього Закону поширюються лише в частин╕ оприлюднення та надання в╕дпов╕дно╖ ╕нформац╕╖ за запитами.

4. Ус╕ розпорядники ╕нформац╕╖ незалежно в╕д нормативно-правового акта, на п╕дстав╕ якого вони д╕ють, при вир╕шенн╕ питань щодо доступу до ╕нформац╕╖ мають керуватися цим Законом.

Стаття 14. Обов'язки розпорядник╕в ╕нформац╕╖

1. Розпорядники ╕нформац╕╖ зобов'язан╕:

1) оприлюднювати ╕нформац╕ю про свою д╕яльн╕сть та прийнят╕ р╕шення;

2) систематично вести обл╕к документ╕в, що знаходяться в ╖хньому волод╕нн╕;

3) вести обл╕к запит╕в на ╕нформац╕ю;

4) визначати спец╕альн╕ м╕сця для роботи запитувач╕в з документами чи ╖х коп╕ями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, коп╕ювати, сканувати ╖х, записувати на будь-як╕ нос╕╖ ╕нформац╕╖ тощо;

5) мати спец╕альн╕ структурн╕ п╕дрозд╕ли або призначати в╕дпов╕дальних ос╕б для забезпечення доступу запитувач╕в до ╕нформац╕╖;

6) надавати достов╕рну, точну та повну ╕нформац╕ю, а також у раз╕ потреби перев╕ряти правильн╕сть та об'╓ктивн╕сть надано╖ ╕нформац╕╖.

Стаття 15. Оприлюднення ╕нформац╕╖ розпорядниками

1. Розпорядники ╕нформац╕╖ зобов'язан╕ оприлюднювати:

1) ╕нформац╕ю про орган╕зац╕йну структуру, м╕с╕ю, функц╕╖, повноваження, основн╕ завдання, напрями д╕яльност╕ та ф╕нансов╕ ресурси (структуру та обсяг бюджетних кошт╕в, порядок та механ╕зм ╖х витрачання тощо);

2) нормативно-правов╕ акти, акти ╕ндив╕дуально╖ д╕╖ (кр╕м внутр╕шньоорган╕зац╕йних), прийнят╕ розпорядником, проекти р╕шень, що п╕длягають обговоренню, ╕нформац╕ю про нормативно-правов╕ засади д╕яльност╕;

3) перел╕к та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми ╕ зразки документ╕в, правила ╖х заповнення;

4) порядок складання, подання запиту на ╕нформац╕ю, оскарження р╕шень розпорядник╕в ╕нформац╕╖, д╕й чи безд╕яльност╕;

5) ╕нформац╕ю про систему обл╕ку, види ╕нформац╕╖, яку збер╕га╓ розпорядник;

6) ╕нформац╕ю про механ╕зми чи процедури, за допомогою яких громадськ╕сть може представляти сво╖ ╕нтереси або в ╕нший спос╕б впливати на реал╕зац╕ю повноважень розпорядника ╕нформац╕╖;

7) плани проведення та порядок денний сво╖х в╕дкритих зас╕дань;

8) розташування м╕сць, де надаються необх╕дн╕ запитувачам форми ╕ бланки установи;

9) загальн╕ правила роботи установи, правила внутр╕шнього трудового розпорядку;

10) зв╕ти, в тому числ╕ щодо задоволення запит╕в на ╕нформац╕ю;

11) ╕нформац╕ю про д╕яльн╕сть суб'╓кт╕в владних повноважень, а саме про:

╖хн╕ м╕сцезнаходження, поштову адресу, номери засоб╕в зв'язку, адреси оф╕ц╕йного веб-сайту та електронно╖ пошти;

пр╕звище, ╕м'я та по батьков╕, службов╕ номери засоб╕в зв'язку, адреси електронно╖ пошти кер╕вника органу та його заступник╕в, а також кер╕вник╕в структурних та рег╕ональних п╕дрозд╕л╕в, основн╕ функц╕╖ структурних та рег╕ональних п╕дрозд╕л╕в, кр╕м випадк╕в, коли ц╕ в╕домост╕ належать до ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом;

розклад роботи та граф╕к прийому громадян;

ваканс╕╖, порядок та умови проходження конкурсу на зам╕щення вакантних посад;

перел╕к та умови надання послуг, форми ╕ зразки документ╕в, необх╕дних для надання послуг, правила ╖х оформлення;

перел╕к ╕ службов╕ номери засоб╕в зв'язку п╕дпри╓мств, установ та орган╕зац╕й, що належать до сфери ╖х управл╕ння, та ╖х кер╕вник╕в, кр╕м п╕дпри╓мств, установ та орган╕зац╕й, створених з метою консп╕рац╕╖, оперативно-розшуково╖ або контррозв╕дувально╖ д╕яльност╕;

порядок складання, подання запиту на ╕нформац╕ю, оскарження р╕шень суб'╓кт╕в владних повноважень, ╖х д╕й чи безд╕яльност╕;

систему обл╕ку, види ╕нформац╕╖, якою волод╕╓ суб'╓кт владних повноважень;

12) ╕ншу ╕нформац╕ю про д╕яльн╕сть суб'╓кт╕в владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення яко╖ встановлений законом.

2. ╤нформац╕я, передбачена частиною першою ц╕╓╖ статт╕, п╕дляга╓ обов'язковому оприлюдненню нев╕дкладно, але не п╕зн╕ше п'яти робочих дн╕в з дня затвердження документа. У раз╕ наявност╕ у розпорядника ╕нформац╕╖ оф╕ц╕йного веб-сайту така ╕нформац╕я оприлюдню╓ться на веб-сайт╕ ╕з зазначенням дати оприлюднення документа ╕ дати оновлення ╕нформац╕╖.

3. Проекти нормативно-правових акт╕в, р╕шень орган╕в м╕сцевого самоврядування, розроблен╕ в╕дпов╕дними розпорядниками, оприлюднюються ними не п╕зн╕ш як за 20 робочих дн╕в до дати ╖х розгляду з метою прийняття.

4. Нев╕дкладному оприлюдненню п╕дляга╓ будь-яка ╕нформац╕я про факти, що загрожують життю, здоров'ю та/або майну ос╕б, ╕ про заходи, як╕ застосовуються у зв'язку з цим.

Стаття 16. В╕дпов╕дальн╕ особи з питань запит╕в на ╕нформац╕ю

1. Розпорядник ╕нформац╕╖ в╕дпов╕да╓ за визначення завдань та забезпечення д╕яльност╕ структурного п╕дрозд╕лу або в╕дпов╕дально╖ особи з питань запит╕в на ╕нформац╕ю розпорядник╕в ╕нформац╕╖, в╕дпов╕дальних за опрацювання, систематизац╕ю, анал╕з та контроль щодо задоволення запиту на ╕нформац╕ю та надання консультац╕й п╕д час оформлення запиту.

2. Запит, що пройшов ре╓страц╕ю у встановленому розпорядником ╕нформац╕╖ порядку, обробля╓ться в╕дпов╕дальними особами з питань запит╕в на ╕нформац╕ю.

Стаття 17. Контроль за забезпеченням доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖

1. Парламентський контроль за дотриманням права людини на доступ до ╕нформац╕╖ зд╕йсню╓ться Уповноваженим Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини, тимчасовими сл╕дчими ком╕с╕ями Верховно╖ Ради Укра╖ни, народними депутатами Укра╖ни.

2. Громадський контроль за забезпеченням розпорядниками ╕нформац╕╖ доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ зд╕йсню╓ться депутатами м╕сцевих рад, громадськими орган╕зац╕ями, громадськими радами, громадянами особисто шляхом проведення в╕дпов╕дних громадських слухань, громадсько╖ експертизи тощо.

3. Державний контроль за забезпеченням розпорядниками ╕нформац╕╖ доступу до ╕нформац╕╖ зд╕йсню╓ться в╕дпов╕дно до закону.

Стаття 18. Ре╓страц╕я документ╕в розпорядника ╕нформац╕╖

1. Для забезпечення збереження та доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ документи, що знаходяться у суб'╓кт╕в владних повноважень, п╕длягають обов'язков╕й ре╓страц╕╖ в систем╕ обл╕ку, що ма╓ м╕стити:

1) назву документа;

2) дату створення документа;

3) дату надходження документа;

4) джерело ╕нформац╕╖ (автор, в╕дпов╕дний п╕дрозд╕л);

5) передбачену законом п╕дставу в╕днесення ╕нформац╕╖ до категор╕╖ з обмеженим доступом;

6) строк обмеження доступу до ╕нформац╕╖, у раз╕ якщо вона в╕днесена до ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом;

7) галузь;

8) ключов╕ слова;

9) тип, нос╕й (текстовий документ, пл╕вки, в╕деозаписи, ауд╕озаписи тощо);

10) вид (нормативн╕ акти, угоди, р╕шення, протоколи, зв╕ти, прес-рел╕зи);

11) проекти р╕шень (допов╕дн╕ записки, звернення, заяви, подання, пропозиц╕╖, листи тощо);

12) форму та м╕сце збер╕гання документа тощо.

2. Доступ до системи обл╕ку, що м╕стить ╕нформац╕ю про документ, що знаходиться у суб'╓кта владних повноважень, забезпечу╓ться шляхом:

1) оприлюднення на оф╕ц╕йних веб-сайтах суб'╓кт╕в владних повноважень тако╖ ╕нформац╕╖, а в раз╕ ╖х в╕дсутност╕- в ╕нший прийнятний спос╕б;

2) надання доступу до системи за запитами.

3. Система обл╕ку публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ не може бути в╕днесена до категор╕╖ ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом.

4. Розпорядники ╕нформац╕╖ несуть в╕дпов╕дальн╕сть за забезпечення доступу до системи обл╕ку в╕дпов╕дно до закону.

Розд╕л IV
РЕАЛ╤ЗАЦ╤Я ПРАВА НА ДОСТУП ДО ╤НФОРМАЦ╤╥ ЗА ╤НФОРМАЦ╤ЙНИМ ЗАПИТОМ

Стаття 19. Оформлення запит╕в на ╕нформац╕ю

1. Запит на ╕нформац╕ю - це прохання особи до розпорядника ╕нформац╕╖ надати публ╕чну ╕нформац╕ю, що знаходиться у його волод╕нн╕.

2. Запитувач ма╓ право звернутися до розпорядника ╕нформац╕╖ ╕з запитом на ╕нформац╕ю незалежно в╕д того, стосу╓ться ця ╕нформац╕я його особисто чи н╕, без пояснення причини подання запиту.

3. Запит на ╕нформац╕ю може бути ╕ндив╕дуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усн╕й, письмов╕й чи ╕нш╕й форм╕ (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на виб╕р запитувача.

4. Письмовий запит пода╓ться в дов╕льн╕й форм╕.

5. Запит на ╕нформац╕ю ма╓ м╕стити:

1) ╕м'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронно╖ пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий ╓;

2) загальний опис ╕нформац╕╖ або вид, назву, рекв╕зити чи зм╕ст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це в╕домо;

3) п╕дпис ╕ дату за умови подання запиту в письмов╕й форм╕.

6. З метою спрощення процедури оформлення письмових запит╕в на ╕нформац╕ю особа може подавати запит шляхом заповнення в╕дпов╕дних форм запит╕в на ╕нформац╕ю, як╕ можна отримати в розпорядника ╕нформац╕╖ та на оф╕ц╕йному веб-сайт╕ в╕дпов╕дного розпорядника. Зазначен╕ форми мають м╕стити стислу ╕нструкц╕ю щодо процедури подання запиту на ╕нформац╕ю, ╖╖ отримання тощо.

7. У раз╕ якщо з поважних причин (╕нвал╕дн╕сть, обмежен╕ ф╕зичн╕ можливост╕ тощо) особа не може подати письмовий запит, його ма╓ оформити в╕дпов╕дальна особа з питань запит╕в на ╕нформац╕ю, обов'язково зазначивши в запит╕ сво╓ ╕м'я, контактний телефон, та надати коп╕ю запиту особ╕, яка його подала.

Стаття 20. Строк розгляду запит╕в на ╕нформац╕ю

1. Розпорядник ╕нформац╕╖ ма╓ надати в╕дпов╕дь на запит на ╕нформац╕ю не п╕зн╕ше п'яти робочих дн╕в з дня отримання запиту.

2. У раз╕ якщо запит на ╕нформац╕ю стосу╓ться ╕нформац╕╖, необх╕дно╖ для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довк╕лля, якост╕ харчових продукт╕в ╕ предмет╕в побуту, авар╕й, катастроф, небезпечних природних явищ та ╕нших надзвичайних под╕й, що сталися або можуть статись ╕ загрожують безпец╕ громадян, в╕дпов╕дь ма╓ бути надана не п╕зн╕ше 48 годин з дня отримання запиту.

3. Клопотання про терм╕нове опрацювання запиту ма╓ бути об╜рунтованим.

4. У раз╕ якщо запит стосу╓ться надання великого обсягу ╕нформац╕╖ або потребу╓ пошуку ╕нформац╕╖ серед значно╖ к╕лькост╕ даних, розпорядник ╕нформац╕╖ може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих дн╕в з об╜рунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник ╕нформац╕╖ пов╕домля╓ запитувача в письмов╕й форм╕ не п╕зн╕ше п'яти робочих дн╕в з дня отримання запиту.

Стаття 21. Плата за надання ╕нформац╕╖

1. ╤нформац╕я на запит нада╓ться безкоштовно.

2. У раз╕ якщо задоволення запиту на ╕нформац╕ю передбача╓ виготовлення коп╕й документ╕в обсягом б╕льш як 10 стор╕нок, запитувач зобов'язаний в╕дшкодувати фактичн╕ витрати на коп╕ювання та друк.

3. Розм╕р фактичних витрат визнача╓ться в╕дпов╕дним розпорядником на коп╕ювання та друк в межах граничних норм, встановлених Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни. У раз╕ якщо розпорядник ╕нформац╕╖ не встановив розм╕ру плати за коп╕ювання або друк, ╕нформац╕я нада╓ться безкоштовно.

4. При наданн╕ особ╕ ╕нформац╕╖ про себе та ╕нформац╕╖, що становить сусп╕льний ╕нтерес, плата за коп╕ювання та друк не стягу╓ться.

Стаття 22. В╕дмова та в╕дстрочка в задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю

1. Розпорядник ╕нформац╕╖ ма╓ право в╕дмовити в задоволенн╕ запиту в таких випадках:

1) розпорядник ╕нформац╕╖ не волод╕╓ ╕ не зобов'язаний в╕дпов╕дно до його компетенц╕╖, передбачено╖ законодавством, волод╕ти ╕нформац╕╓ю, щодо яко╖ зроблено запит;

2) ╕нформац╕я, що запиту╓ться, належить до категор╕╖ ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом в╕дпов╕дно до частини друго╖ статт╕ 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на ╕нформац╕ю, не оплатила передбачен╕ статтею 21 цього Закону фактичн╕ витрати, пов'язан╕ з коп╕юванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на ╕нформац╕ю, передбачених частиною п'ятою статт╕ 19 цього Закону.

2. В╕дпов╕дь розпорядника ╕нформац╕╖ про те, що ╕нформац╕я може бути одержана запитувачем ╕з загальнодоступних джерел, або в╕дпов╕дь не по сут╕ запиту вважа╓ться неправом╕рною в╕дмовою в наданн╕ ╕нформац╕╖.

3. Розпорядник ╕нформац╕╖, який не волод╕╓ запитуваною ╕нформац╕╓ю, але якому за статусом або характером д╕яльност╕ в╕домо або ма╓ бути в╕домо, хто нею волод╕╓, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним пов╕домленням про це запитувача. У такому раз╕ в╕дл╕к строку розгляду запиту на ╕нформац╕ю почина╓ться з дня отримання запиту належним розпорядником.

4. У в╕дмов╕ в задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю ма╓ бути зазначено:

1) пр╕звище, ╕м'я, по батьков╕ та посаду особи, в╕дпов╕дально╖ за розгляд запиту розпорядником ╕нформац╕╖;

2) дату в╕дмови;

3) мотивовану п╕дставу в╕дмови;

4) порядок оскарження в╕дмови;

5) п╕дпис.

5. В╕дмова в задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю нада╓ться в письмов╕й форм╕.

6. В╕дстрочка в задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю допуска╓ться в раз╕, якщо запитувана ╕нформац╕я не може бути надана для ознайомлення в передбачен╕ цим Законом строки у раз╕ настання обставин непереборно╖ сили. Р╕шення про в╕дстрочку доводиться до в╕дома запитувача у письмов╕й форм╕ з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого р╕шення.

7. У р╕шенн╕ про в╕дстрочку в задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю ма╓ бути зазначено:

1) пр╕звище, ╕м'я, по батьков╕ та посаду особи, в╕дпов╕дально╖ за розгляд запиту розпорядником ╕нформац╕╖;

2) дату надсилання або вручення пов╕домлення про в╕дстрочку;

3) причини, у зв'язку з якими запит на ╕нформац╕ю не може бути задоволений у встановлений цим Законом строк;

4) строк, у який буде задоволено запит;

5) п╕дпис.

Розд╕л V
ОСКАРЖЕННЯ Р╤ШЕНЬ, Д╤Й ЧИ БЕЗД╤ЯЛЬНОСТ╤ РОЗПОРЯДНИК╤В ╤НФОРМАЦ╤╥

Стаття 23. Право на оскарження р╕шень, д╕й чи безд╕яльност╕ розпорядник╕в ╕нформац╕╖

1. Р╕шення, д╕╖ чи безд╕яльн╕сть розпорядник╕в ╕нформац╕╖ можуть бути оскаржен╕ до кер╕вника розпорядника, вищого органу або суду.

2. Запитувач ма╓ право оскаржити:

1) в╕дмову в задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю;

2) в╕дстрочку задоволення запиту на ╕нформац╕ю;

3) ненадання в╕дпов╕д╕ на запит на ╕нформац╕ю;

4) надання недостов╕рно╖ або неповно╖ ╕нформац╕╖;

5) несво╓часне надання ╕нформац╕╖;

6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати ╕нформац╕ю в╕дпов╕дно до статт╕ 15 цього Закону;

7) ╕нш╕ р╕шення, д╕╖ чи безд╕яльн╕сть розпорядник╕в ╕нформац╕╖, що порушили законн╕ права та ╕нтереси запитувача.

3. Оскарження р╕шень, д╕й чи безд╕яльност╕ розпорядник╕в ╕нформац╕╖ до суду зд╕йсню╓ться в╕дпов╕дно до Кодексу адм╕н╕стративного судочинства Укра╖ни.

Стаття 24. В╕дпов╕дальн╕сть за порушення законодавства про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖

1. В╕дпов╕дальн╕сть за порушення законодавства про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ несуть особи, винн╕ у вчиненн╕ таких порушень:

1) ненадання в╕дпов╕д╕ на запит;

2) ненадання ╕нформац╕╖ на запит;

3) безп╕дставна в╕дмова у задоволенн╕ запиту на ╕нформац╕ю;

4) неоприлюднення ╕нформац╕╖ в╕дпов╕дно до статт╕ 15 цього Закону;

5) надання або оприлюднення недостов╕рно╖, неточно╖ або неповно╖ ╕нформац╕╖;

6) несво╓часне надання ╕нформац╕╖;

7) необ╜рунтоване в╕днесення ╕нформац╕╖ до ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом;

8) незд╕йснення ре╓страц╕╖ документ╕в;

9) навмисне приховування або знищення ╕нформац╕╖ чи документ╕в.

2. Особи, на думку яких ╖хн╕ права та законн╕ ╕нтереси порушен╕ розпорядниками ╕нформац╕╖, мають право на в╕дшкодування матер╕ально╖ та морально╖ шкоди в порядку, визначеному законом.

Розд╕л VI
ПРИК╤НЦЕВ╤ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набира╓ чинност╕ через три м╕сяц╕ з дня його опубл╕кування.

2. До приведення законодавства Укра╖ни у в╕дпов╕дн╕сть ╕з цим Законом акти законодавства Укра╖ни застосовуються в частин╕, що не суперечить цьому Закону.

3. Внести зм╕ни до таких законодавчих акт╕в Укра╖ни:

1) у Кодекс╕ Укра╖ни про адм╕н╕стративн╕ правопорушення (В╕домост╕ Верховно╖ Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст. 1122):

у статт╕ 212-3:

частину першу п╕сля сл╕в "Про ╕нформац╕ю" доповнити словами "Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖";

прим╕тку викласти в так╕й редакц╕╖:

"Прим╕тка. Особи, визначен╕ в прим╕тц╕ до статт╕ 212-26 цього Кодексу, притягаються до в╕дпов╕дальност╕ за д╕яння, передбачен╕ даною статтею, зг╕дно ╕з статтею 212-26";

частину першу статт╕ 212-26 п╕сля сл╕в "Про ╕нформац╕ю" доповнити словами "Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖";

2) у назв╕ та абзац╕ першому частини першо╖ статт╕ 330 Крим╕нального кодексу Укра╖ни (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 2001 р., № 25-26, ст. 131) слова "яка ╓ власн╕стю держави" зам╕нити словами "яка знаходиться у волод╕нн╕ держави";

3) частину десяту статт╕ 9 Закону Укра╖ни "Про оперативно-розшукову д╕яльн╕сть" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1992 р., № 22, ст. 303; 2000 р., № 10, ст. 79) доповнити двома реченнями такого зм╕сту: "Забороня╓ться оприлюднювати або надавати з╕бран╕ в╕домост╕, а також ╕нформац╕ю щодо проведення або непроведення стосовно певно╖ особи оперативно-розшуково╖ д╕яльност╕ до прийняття р╕шення за результатами тако╖ д╕яльност╕. Питання оприлюднення або надання тако╖ ╕нформац╕╖ п╕сля прийняття р╕шення регулю╓ться законом";

4) статтю 9 Закону Укра╖ни "Про контррозв╕дувальну д╕яльн╕сть" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 2003 р., № 12, ст. 89) доповнити реченням такого зм╕сту: "Забороня╓ться оприлюднювати або надавати (розголошувати) з╕бран╕ в╕домост╕, а також ╕нформац╕ю щодо проведення або непроведення стосовно певно╖ особи контррозв╕дувально╖ д╕яльност╕ та заход╕в до прийняття р╕шення за результатами тако╖ д╕яльност╕ або заход╕в";

5) статтю 13 Закону Укра╖ни "Про авторське право ╕ сум╕жн╕ права" (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 2001 р., № 43, ст. 214) доповнити частиною п'ятою такого зм╕сту:

"5. Зазначен╕ положення не поширюються на випадки оприлюднення чи надання ╕нформац╕╖ на п╕дстав╕ Закону Укра╖ни "Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖".

4. Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни у двом╕сячний строк з дня набрання чинност╕ цим Законом:

затвердити граничн╕ норми витрат на коп╕ювання або друк, передбачен╕ статтею 21 цього Закону;

внести на розгляд Верховно╖ Ради Укра╖ни законопроекти щодо приведення закон╕в Укра╖ни у в╕дпов╕дн╕сть ╕з цим Законом;

привести сво╖ нормативно-правов╕ акти у в╕дпов╕дн╕сть ╕з цим Законом;

забезпечити приведення органами виконавчо╖ влади ╖х нормативно-правових акт╕в у в╕дпов╕дн╕сть ╕з цим Законом.

Президент Укра╖ни
В.ЯНУКОВИЧ

м. Ки╖в
13 с╕чня 2011 року
№ 2939-VI

ЗАКОН УКРА╥НИ „ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМ╤Н ДО ЗАКОНУ УКРА╥НИ „ПРО ╤НФОРМАЦ╤Ю”

( В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни (ВВР), 2011, N 32, ст.313 )


Верховна Рада Укра╖ни п о с т а н о в л я ╓:

Внести до Закону Укра╖ни "Про ╕нформац╕ю" ( 2657-12 )
(В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1992 р., N 48, ст. 650;
2000 р., N 27, ст. 213; 2002 р., N 29, ст. 194; 2003 р., N 28,
ст. 214; 2004 р., N 11, ст. 141, N 32, ст. 394; 2005 р., N 33,
ст. 429; 2010 р., N 37, ст. 496; 2011 р., N 10, ст. 63, N 12,
ст. 86, N 23, ст. 160) зм╕ни, виклавши його в так╕й редакц╕╖:

"ЗАКОН УКРА╥НИ
Про ╕нформац╕ю

Цей Закон регулю╓ в╕дносини щодо створення, збирання,
одержання, збер╕гання, використання, поширення, охорони, захисту
╕нформац╕╖.

Розд╕л I
ЗАГАЛЬН╤ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Визначення терм╕н╕в

1. У цьому Закон╕ наведен╕ нижче терм╕ни вживаються в такому
значенн╕:

документ - матер╕альний нос╕й, що м╕стить ╕нформац╕ю,
основними функц╕ями якого ╓ ╖╖ збереження та передавання у час╕ та
простор╕;

захист ╕нформац╕╖ - сукупн╕сть правових, адм╕н╕стративних,
орган╕зац╕йних, техн╕чних та ╕нших заход╕в, що забезпечують
збереження, ц╕л╕сн╕сть ╕нформац╕╖ та належний порядок доступу до
не╖;

╕нформац╕я - будь-як╕ в╕домост╕ та/або дан╕, як╕ можуть бути
збережен╕ на матер╕альних нос╕ях або в╕дображен╕ в електронному
вигляд╕;

суб'╓кт владних повноважень - орган державно╖ влади, орган
м╕сцевого самоврядування, ╕нший суб'╓кт, що зд╕йсню╓ владн╕
управл╕нськ╕ функц╕╖ в╕дпов╕дно до законодавства, у тому числ╕ на
виконання делегованих повноважень.

Стаття 2. Основн╕ принципи ╕нформац╕йних в╕дносин

1. Основними принципами ╕нформац╕йних в╕дносин ╓:

гарантован╕сть права на ╕нформац╕ю;

в╕дкрит╕сть, доступн╕сть ╕нформац╕╖, свобода обм╕ну
╕нформац╕╓ю;

достов╕рн╕сть ╕ повнота ╕нформац╕╖;

свобода вираження погляд╕в ╕ переконань;

правом╕рн╕сть одержання, використання, поширення, збер╕гання
та захисту ╕нформац╕╖;

захищен╕сть особи в╕д втручання в ╖╖ особисте та с╕мейне
життя.

Стаття 3. Державна ╕нформац╕йна пол╕тика

1. Основними напрямами державно╖ ╕нформац╕йно╖ пол╕тики ╓:

забезпечення доступу кожного до ╕нформац╕╖;

забезпечення р╕вних можливостей щодо створення, збирання,
одержання, збер╕гання, використання, поширення, охорони, захисту
╕нформац╕╖;

створення умов для формування в Укра╖н╕ ╕нформац╕йного
сусп╕льства;

забезпечення в╕дкритост╕ та прозорост╕ д╕яльност╕ суб'╓кт╕в
владних повноважень;

створення ╕нформац╕йних систем ╕ мереж ╕нформац╕╖, розвиток
електронного урядування;

пост╕йне оновлення, збагачення та збер╕гання нац╕ональних
╕нформац╕йних ресурс╕в;

забезпечення ╕нформац╕йно╖ безпеки Укра╖ни;

сприяння м╕жнародн╕й сп╕впрац╕ в ╕нформац╕йн╕й сфер╕ та
входженню Укра╖ни до св╕тового ╕нформац╕йного простору.

Стаття 4. Суб'╓кти ╕ об'╓кт ╕нформац╕йних в╕дносин

1. Суб'╓ктами ╕нформац╕йних в╕дносин ╓:

ф╕зичн╕ особи;

юридичн╕ особи;

об'╓днання громадян;

суб'╓кти владних повноважень.

2. Об'╓ктом ╕нформац╕йних в╕дносин ╓ ╕нформац╕я.

Стаття 5. Право на ╕нформац╕ю

1. Кожен ма╓ право на ╕нформац╕ю, що передбача╓ можлив╕сть
в╕льного одержання, використання, поширення, збер╕гання та захисту
╕нформац╕╖, необх╕дно╖ для реал╕зац╕╖ сво╖х прав, свобод ╕
законних ╕нтерес╕в.

Реал╕зац╕я права на ╕нформац╕ю не повинна порушувати
громадськ╕, пол╕тичн╕, економ╕чн╕, соц╕альн╕, духовн╕, еколог╕чн╕
та ╕нш╕ права, свободи ╕ законн╕ ╕нтереси ╕нших громадян, права та
╕нтереси юридичних ос╕б.

Стаття 6. Гарант╕╖ права на ╕нформац╕ю

1. Право на ╕нформац╕ю забезпечу╓ться:

створенням механ╕зму реал╕зац╕╖ права на ╕нформац╕ю;

створенням можливостей для в╕льного доступу до статистичних
даних, арх╕вних, б╕бл╕отечних ╕ музейних фонд╕в, ╕нших
╕нформац╕йних банк╕в, баз даних, ╕нформац╕йних ресурс╕в;

обов'язком суб'╓кт╕в владних повноважень ╕нформувати
громадськ╕сть та засоби масово╖ ╕нформац╕╖ про свою д╕яльн╕сть ╕
прийнят╕ р╕шення;

обов'язком суб'╓кт╕в владних повноважень визначити спец╕альн╕
п╕дрозд╕ли або в╕дпов╕дальних ос╕б для забезпечення доступу
запитувач╕в до ╕нформац╕╖;

зд╕йсненням державного ╕ громадського контролю за додержанням
законодавства про ╕нформац╕ю;

встановленням в╕дпов╕дальност╕ за порушення законодавства про
╕нформац╕ю.

2. Право на ╕нформац╕ю може бути обмежене законом в ╕нтересах
нац╕онально╖ безпеки, територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ або громадського
порядку, з метою запоб╕гання заворушенням чи злочинам, для охорони
здоров'я населення, для захисту репутац╕╖ або прав ╕нших людей,
для запоб╕гання розголошенню ╕нформац╕╖, одержано╖ конф╕денц╕йно,
або для п╕дтримання авторитету ╕ неупередженост╕ правосуддя.

Стаття 7. Охорона права на ╕нформац╕ю

1. Право на ╕нформац╕ю охороня╓ться законом. Держава гаранту╓
вс╕м суб'╓ктам ╕нформац╕йних в╕дносин р╕вн╕ права ╕ можливост╕
доступу до ╕нформац╕╖.

2. Н╕хто не може обмежувати права особи у вибор╕ форм ╕
джерел одержання ╕нформац╕╖, за винятком випадк╕в, передбачених
законом.

Суб'╓кт ╕нформац╕йних в╕дносин може вимагати усунення
будь-яких порушень його права на ╕нформац╕ю.

3. Забороня╓ться вилучення ╕ знищення друкованих видань,
експонат╕в, ╕нформац╕йних банк╕в, документ╕в з арх╕вних,
б╕бл╕отечних, музейних фонд╕в, кр╕м встановлених законом випадк╕в
або на п╕дстав╕ р╕шення суду.

4. Право на ╕нформац╕ю, створену в процес╕ д╕яльност╕
ф╕зично╖ чи юридично╖ особи, суб'╓кта владних повноважень або за
рахунок ф╕зично╖ чи юридично╖ особи, Державного бюджету Укра╖ни,
м╕сцевого бюджету, охороня╓ться в порядку, визначеному законом.

Стаття 8. Мова ╕нформац╕╖

1. Мова ╕нформац╕╖ визнача╓ться законом про мови, ╕ншими
актами законодавства в ц╕й сфер╕, м╕жнародними договорами та
угодами, згода на обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою
Укра╖ни.

Стаття 9. Основн╕ види ╕нформац╕йно╖ д╕яльност╕

1. Основними видами ╕нформац╕йно╖ д╕яльност╕ ╓ створення,
збирання, одержання, збер╕гання, використання, поширення, охорона
та захист ╕нформац╕╖.

Розд╕л II
ВИДИ ╤НФОРМАЦ╤╥

Стаття 10. Види ╕нформац╕╖ за зм╕стом

За зм╕стом ╕нформац╕я под╕ля╓ться на так╕ види:

╕нформац╕я про ф╕зичну особу;

╕нформац╕я дов╕дково-енциклопедичного характеру;

╕нформац╕я про стан довк╕лля (еколог╕чна ╕нформац╕я);

╕нформац╕я про товар (роботу, послугу);

науково-техн╕чна ╕нформац╕я;

податкова ╕нформац╕я;

правова ╕нформац╕я;

статистична ╕нформац╕я;

соц╕олог╕чна ╕нформац╕я;

╕нш╕ види ╕нформац╕╖.

Стаття 11. ╤нформац╕я про ф╕зичну особу

1. ╤нформац╕я про ф╕зичну особу (персональн╕ дан╕) -
в╕домост╕ чи сукупн╕сть в╕домостей про ф╕зичну особу, яка
╕дентиф╕кована або може бути конкретно ╕дентиф╕кована.

2. Не допускаються збирання, збер╕гання, використання та
поширення конф╕денц╕йно╖ ╕нформац╕╖ про особу без ╖╖ згоди, кр╕м
випадк╕в, визначених законом, ╕ лише в ╕нтересах нац╕онально╖
безпеки, економ╕чного добробуту та захисту прав людини. До
конф╕денц╕йно╖ ╕нформац╕╖ про ф╕зичну особу належать, зокрема,
дан╕ про ╖╖ нац╕ональн╕сть, осв╕ту, с╕мейний стан, рел╕г╕йн╕
переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата ╕ м╕сце
народження.

Кожному забезпечу╓ться в╕льний доступ до ╕нформац╕╖, яка
стосу╓ться його особисто, кр╕м випадк╕в, передбачених законом.

Стаття 12. ╤нформац╕я дов╕дково-енциклопедичного характеру

1. ╤нформац╕я дов╕дково-енциклопедичного характеру -
систематизован╕, документован╕, публ╕чно оголошен╕ або ╕ншим чином
поширен╕ в╕домост╕ про сусп╕льне, державне життя та навколишн╓
природне середовище.

2. Основними джерелами ╕нформац╕╖ дов╕дково-енциклопедичного
характеру ╓: енциклопед╕╖, словники, дов╕дники, рекламн╕
пов╕домлення та оголошення, пут╕вники, картограф╕чн╕ матер╕али,
електронн╕ бази та банки даних, арх╕ви р╕зноман╕тних дов╕дкових
╕нформац╕йних служб, мереж та систем, а також дов╕дки, що
видаються уповноваженими на те органами державно╖ влади та
органами м╕сцевого самоврядування, об'╓днаннями громадян,
орган╕зац╕ями, ╖х прац╕вниками та автоматизованими
╕нформац╕йно-телекомун╕кац╕йними системами.

3. Правовий режим ╕нформац╕╖ дов╕дково-енциклопедичного
характеру визнача╓ться законодавством та м╕жнародними договорами
Укра╖ни, згода на обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою
Укра╖ни.

Стаття 13. ╤нформац╕я про стан довк╕лля
(еколог╕чна ╕нформац╕я)

1. ╤нформац╕я про стан довк╕лля (еколог╕чна ╕нформац╕я) -
в╕домост╕ та/або дан╕ про:

стан складових довк╕лля та його компоненти, включаючи
генетично модиф╕кован╕ орган╕зми, та вза╓мод╕ю м╕ж цими
складовими;

фактори, що впливають або можуть впливати на складов╕
довк╕лля (речовини, енерг╕я, шум ╕ випром╕нювання, а також
д╕яльн╕сть або заходи, включаючи адм╕н╕стративн╕, угоди в галуз╕
навколишнього природного середовища, пол╕тику, законодавство,
плани ╕ програми);

стан здоров'я та безпеки людей, умови життя людей, стан
об'╓кт╕в культури ╕ споруд т╕╓ю м╕рою, якою на них вплива╓ або
може вплинути стан складових довк╕лля;

╕нш╕ в╕домост╕ та/або дан╕.

2. Правовий режим ╕нформац╕╖ про стан довк╕лля (еколог╕чно╖
╕нформац╕╖) визнача╓ться законами Укра╖ни та м╕жнародними
договорами Укра╖ни, згода на обов'язков╕сть яких надана Верховною
Радою Укра╖ни.

3. ╤нформац╕я про стан довк╕лля, кр╕м ╕нформац╕╖ про м╕сце
розташування в╕йськових об'╓кт╕в, не може бути в╕днесена до
╕нформац╕╖ з обмеженим доступом.

Стаття 14. ╤нформац╕я про товар (роботу, послугу)

1. ╤нформац╕я про товар (роботу, послугу) - в╕домост╕ та/або
дан╕, як╕ розкривають к╕льк╕сн╕, як╕сн╕ та ╕нш╕ характеристики
товару (роботи, послуги).

2. ╤нформац╕я про вплив товару (роботи, послуги) на життя та
здоров'я людини не може бути в╕днесена до ╕нформац╕╖ з обмеженим
доступом.

3. Правовий режим ╕нформац╕╖ про товар (роботу, послугу)
визнача╓ться законами Укра╖ни про захист прав споживач╕в, про
рекламу, ╕ншими законами та м╕жнародними договорами Укра╖ни, згода
на обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою Укра╖ни.

Стаття 15. Науково-техн╕чна ╕нформац╕я

1. Науково-техн╕чна ╕нформац╕я - будь-як╕ в╕домост╕ та/або
дан╕ про в╕тчизнян╕ та заруб╕жн╕ досягнення науки, техн╕ки ╕
виробництва, одержан╕ в ход╕ науково-досл╕дно╖,
досл╕дно-конструкторсько╖, проектно-технолог╕чно╖, виробничо╖ та
громадсько╖ д╕яльност╕, як╕ можуть бути збережен╕ на матер╕альних
нос╕ях або в╕дображен╕ в електронному вигляд╕.

2. Правовий режим науково-техн╕чно╖ ╕нформац╕╖ визнача╓ться
Законом Укра╖ни "Про науково-техн╕чну ╕нформац╕ю" ( 3322-12 ),
╕ншими законами та м╕жнародними договорами Укра╖ни, згода на
обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою Укра╖ни.

3. Науково-техн╕чна ╕нформац╕я ╓ в╕дкритою за режимом
доступу, якщо ╕нше не встановлено законами Укра╖ни.

Стаття 16. Податкова ╕нформац╕я

1. Податкова ╕нформац╕я - сукупн╕сть в╕домостей ╕ даних, що
створен╕ або отриман╕ суб'╓ктами ╕нформац╕йних в╕дносин у процес╕
поточно╖ д╕яльност╕ ╕ необх╕дн╕ для реал╕зац╕╖ покладених на
контролююч╕ органи завдань ╕ функц╕й у порядку, встановленому
Податковим кодексом Укра╖ни ( 2755-17 ).

2. Правовий режим податково╖ ╕нформац╕╖ визнача╓ться
Податковим кодексом Укра╖ни ( 2755-17 ) та ╕ншими законами.

Стаття 17. Правова ╕нформац╕я

1. Правова ╕нформац╕я - будь-як╕ в╕домост╕ про право, його
систему, джерела, реал╕зац╕ю, юридичн╕ факти, правов╕дносини,
правопорядок, правопорушення ╕ боротьбу з ними та ╖х проф╕лактику
тощо.

2. Джерелами правово╖ ╕нформац╕╖ ╓ Конституц╕я Укра╖ни
( 254к/96-ВР ), ╕нш╕ законодавч╕ ╕ п╕дзаконн╕ нормативно-правов╕
акти, м╕жнародн╕ договори та угоди, норми ╕ принципи м╕жнародного
права, а також ненормативн╕ правов╕ акти, пов╕домлення засоб╕в
масово╖ ╕нформац╕╖, публ╕чн╕ виступи, ╕нш╕ джерела ╕нформац╕╖ з
правових питань.

3. З метою забезпечення доступу до законодавчих та ╕нших
нормативних акт╕в ф╕зичним та юридичним особам держава забезпечу╓
оф╕ц╕йне видання цих акт╕в масовими тиражами у найкоротш╕ строки
п╕сля ╖х прийняття.

Стаття 18. Статистична ╕нформац╕я

1. Статистична ╕нформац╕я - документована ╕нформац╕я, що да╓
к╕льк╕сну характеристику масових явищ та процес╕в, як╕
в╕дбуваються в економ╕чн╕й, соц╕альн╕й, культурн╕й та ╕нших сферах
життя сусп╕льства.

2. Оф╕ц╕йна державна статистична ╕нформац╕я п╕дляга╓
систематичному оприлюдненню.

3. Держава гаранту╓ суб'╓ктам ╕нформац╕йних в╕дносин
в╕дкритий доступ до оф╕ц╕йно╖ державно╖ статистично╖ ╕нформац╕╖,
за винятком ╕нформац╕╖, доступ до яко╖ обмежений зг╕дно ╕з
законом.

4. Правовий режим державно╖ статистично╖ ╕нформац╕╖
визнача╓ться Законом Укра╖ни "Про державну статистику"
( 2614-12 ), ╕ншими законами та м╕жнародними договорами Укра╖ни,
згода на обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою Укра╖ни.

Стаття 19. Соц╕олог╕чна ╕нформац╕я

1. Соц╕олог╕чна ╕нформац╕я - будь-як╕ документован╕ в╕домост╕
про ставлення до окремих ос╕б, под╕й, явищ, процес╕в, факт╕в тощо.

2. Правовий режим соц╕олог╕чно╖ ╕нформац╕╖ визнача╓ться
законами та м╕жнародними договорами Укра╖ни, згода на
обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою Укра╖ни.

Стаття 20. Доступ до ╕нформац╕╖

1. За порядком доступу ╕нформац╕я под╕ля╓ться на в╕дкриту
╕нформац╕ю та ╕нформац╕ю з обмеженим доступом.

2. Будь-яка ╕нформац╕я ╓ в╕дкритою, кр╕м т╕╓╖, що в╕днесена
законом до ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом.

Стаття 21. ╤нформац╕я з обмеженим доступом

1. ╤нформац╕╓ю з обмеженим доступом ╓ конф╕денц╕йна, та╓мна
та службова ╕нформац╕я.

2. Конф╕денц╕йною ╓ ╕нформац╕я про ф╕зичну особу, а також
╕нформац╕я, доступ до яко╖ обмежено ф╕зичною або юридичною особою,
кр╕м суб'╓кт╕в владних повноважень. Конф╕денц╕йна ╕нформац╕я може
поширюватися за бажанням (згодою) в╕дпов╕дно╖ особи у визначеному
нею порядку в╕дпов╕дно до передбачених нею умов, а також в ╕нших
випадках, визначених законом.

В╕дносини, пов'язан╕ з правовим режимом конф╕денц╕йно╖
╕нформац╕╖, регулюються законом.

3. Порядок в╕днесення ╕нформац╕╖ до та╓мно╖ або службово╖, а
також порядок доступу до не╖ регулюються законами.

4. До ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом не можуть бути
в╕днесен╕ так╕ в╕домост╕:

1) про стан довк╕лля, як╕сть харчових продукт╕в ╕ предмет╕в
побуту;

2) про авар╕╖, катастрофи, небезпечн╕ природн╕ явища та ╕нш╕
надзвичайн╕ ситуац╕╖, що сталися або можуть статися ╕ загрожують
безпец╕ людей;

3) про стан здоров'я населення, його житт╓вий р╕вень,
включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та
соц╕альне забезпечення, а також про соц╕ально-демограф╕чн╕
показники, стан правопорядку, осв╕ти ╕ культури населення;

4) про факти порушення прав ╕ свобод людини ╕ громадянина;

5) про незаконн╕ д╕╖ орган╕в державно╖ влади, орган╕в
м╕сцевого самоврядування, ╖х посадових та службових ос╕б;

6) ╕нш╕ в╕домост╕, доступ до яких не може бути обмежено
в╕дпов╕дно до закон╕в та м╕жнародних договор╕в Укра╖ни, згода на
обов'язков╕сть яких надана Верховною Радою Укра╖ни.

Розд╕л III
Д╤ЯЛЬН╤СТЬ ЖУРНАЛ╤СТ╤В, ЗАСОБ╤В МАСОВО╥ ╤НФОРМАЦ╤╥,
╥Х ПРАЦ╤ВНИК╤В

Стаття 22. Масова ╕нформац╕я та ╖╖ засоби

1. Масова ╕нформац╕я - ╕нформац╕я, що поширю╓ться з метою ╖╖
доведення до необмеженого кола ос╕б.

2. Засоби масово╖ ╕нформац╕╖ - засоби, призначен╕ для
публ╕чного поширення друковано╖ або ауд╕ов╕зуально╖ ╕нформац╕╖.

Стаття 23. ╤нформац╕йна продукц╕я та ╕нформац╕йна послуга

1. ╤нформац╕йна продукц╕я - матер╕ал╕зований результат
╕нформац╕йно╖ д╕яльност╕, призначений для задоволення потреб
суб'╓кт╕в ╕нформац╕йних в╕дносин. ╤нформац╕йною послугою ╓
д╕яльн╕сть з надання ╕нформац╕йно╖ продукц╕╖ споживачам з метою
задоволення ╖хн╕х потреб.

2. ╤нформац╕йна продукц╕я та ╕нформац╕йн╕ послуги ╓ об'╓ктами
цив╕льно-правових в╕дносин, що регулюються цив╕льним
законодавством Укра╖ни.

Стаття 24. Заборона цензури та заборона втручання
в профес╕йну д╕яльн╕сть журнал╕ст╕в ╕ засоб╕в
масово╖ ╕нформац╕╖

1. Забороня╓ться цензура - будь-яка вимога, спрямована,
зокрема, до журнал╕ста, засобу масово╖ ╕нформац╕╖, його засновника
(сп╕взасновника), видавця, кер╕вника, розповсюджувача, узгоджувати
╕нформац╕ю до ╖╖ поширення або накладення заборони чи
перешкоджання в будь-як╕й ╕нш╕й форм╕ тиражуванню або поширенню
╕нформац╕╖.

Ця заборона не поширю╓ться на випадки, коли попередн╓
узгодження ╕нформац╕╖ зд╕йсню╓ться на п╕дстав╕ закону, а також у
раз╕ накладення судом заборони на поширення ╕нформац╕╖.

2. Забороняються втручання у профес╕йну д╕яльн╕сть
журнал╕ст╕в, контроль за зм╕стом поширювано╖ ╕нформац╕╖, зокрема з
метою поширення чи непоширення певно╖ ╕нформац╕╖, замовчування
сусп╕льно необх╕дно╖ ╕нформац╕╖, накладення заборони на
висв╕тлення окремих тем, показ окремих ос╕б або поширення
╕нформац╕╖ про них, заборони критикувати суб'╓кти владних
повноважень, кр╕м випадк╕в, встановлених законом, договором м╕ж
засновником (власником) ╕ трудовим колективом, редакц╕йним
статутом.

3. Умисне перешкоджання законн╕й профес╕йн╕й д╕яльност╕
журнал╕ст╕в та/або пересл╕дування журнал╕ста за виконання
профес╕йних обов'язк╕в, за критику тягне за собою в╕дпов╕дальн╕сть
зг╕дно ╕з законами Укра╖ни.

Стаття 25. Гарант╕╖ д╕яльност╕ засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖
та журнал╕ст╕в

1. П╕д час виконання профес╕йних обов'язк╕в журнал╕ст ма╓
право зд╕йснювати письмов╕, ауд╕о- та в╕деозаписи ╕з застосуванням
необх╕дних техн╕чних засоб╕в, за винятком випадк╕в, передбачених
законом.

2. Журнал╕ст ма╓ право безперешкодно в╕дв╕дувати прим╕щення
суб'╓кт╕в владних повноважень, в╕дкрит╕ заходи, як╕ ними
проводяться, та бути особисто прийнятим у розумн╕ строки ╖х
посадовими ╕ службовими особами, кр╕м випадк╕в, визначених
законодавством.

3. Журнал╕ст ма╓ право не розкривати джерело ╕нформац╕╖ або
╕нформац╕ю, яка дозволя╓ встановити джерела ╕нформац╕╖, кр╕м
випадк╕в, коли його зобов'язано до цього р╕шенням суду на основ╕
закону.

4. П╕сля пред'явлення документа, що засв╕дчу╓ його профес╕йну
належн╕сть, прац╕вник засобу масово╖ ╕нформац╕╖ ма╓ право збирати
╕нформац╕ю в районах стих╕йного лиха, катастроф, у м╕сцях авар╕й,
масових безпорядк╕в, во╓нних д╕й, кр╕м випадк╕в, передбачених
законом.

5. Журнал╕ст ма╓ право поширювати п╕дготовлен╕ ним матер╕али
(фонограми, в╕деозаписи, письмов╕ тексти тощо) за власним п╕дписом
(авторством) або п╕д умовним ╕м'ям (псевдон╕мом).

6. Журнал╕ст засобу масово╖ ╕нформац╕╖ ма╓ право в╕дмовитися
в╕д авторства (п╕дпису) на матер╕ал, якщо його зм╕ст п╕сля
редакц╕йно╖ правки (редагування) суперечить його переконанням.

7. Права та обов'язки журнал╕ста, прац╕вника засобу масово╖
╕нформац╕╖, визначен╕ цим Законом, поширюються на заруб╕жних
журнал╕ст╕в, прац╕вник╕в заруб╕жних засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖,
як╕ працюють в Укра╖н╕.

Стаття 26. Акредитац╕я журнал╕ст╕в, прац╕вник╕в засоб╕в
масово╖ ╕нформац╕╖

1. З метою створення сприятливих умов для зд╕йснення
журнал╕стами, прац╕вниками засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ профес╕йно╖
д╕яльност╕ суб'╓кт владних повноважень може зд╕йснювати ╖х
акредитац╕ю.

Ус╕ д╕╖, пов'язан╕ з акредитац╕╓ю, мають ╜рунтуватися на
принципах в╕дкритост╕, р╕вност╕, справедливост╕ з метою
забезпечення права громадськост╕ на одержання ╕нформац╕╖ через
засоби масово╖ ╕нформац╕╖. В╕дсутн╕сть акредитац╕╖ не може бути
п╕дставою для в╕дмови в допуску журнал╕ста, прац╕вника засобу
масово╖ ╕нформац╕╖ на в╕дкрит╕ заходи, що проводить суб'╓кт
владних повноважень.

2. Акредитац╕я журнал╕ста, прац╕вника засобу масово╖
╕нформац╕╖ зд╕йсню╓ться безоплатно на п╕дстав╕ його заяви або
подання засобу масово╖ ╕нформац╕╖.

У заяв╕, подан╕й журнал╕стом, прац╕вником засобу масово╖
╕нформац╕╖, зазначаються його пр╕звище, ╕м'я та по батьков╕,
адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронно╖ пошти (за
наявност╕). До заяви додаються коп╕╖ документ╕в, що посв╕дчують
особу та засв╕дчують ╖╖ профес╕йну належн╕сть.

У поданн╕ засобу масово╖ ╕нформац╕╖ зазначаються його повне
найменування, дата ╕ номер ре╓страц╕╖, адреса, адреса електронно╖
пошти (за наявност╕), номер засобу зв'язку, пр╕звище, ╕м'я та по
батьков╕ журнал╕ста, прац╕вника засобу масово╖ ╕нформац╕╖, щодо
якого вноситься подання. До подання додаються коп╕╖ документ╕в, що
посв╕дчують особу.

В акредитац╕╖ не може бути в╕дмовлено в раз╕ подання ус╕х
документ╕в, передбачених ц╕╓ю частиною.

Суб'╓кт владних повноважень може встановлювати спрощений
порядок акредитац╕╖.

3. Порядок акредитац╕╖, визначений суб'╓ктом владних
повноважень, п╕дляга╓ оприлюдненню.

4. Суб'╓кти владних повноважень, що зд╕йснили акредитац╕ю
журнал╕ст╕в, прац╕вник╕в засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖, зобов'язан╕
сприяти провадженню ними профес╕йно╖ д╕яльност╕; завчасно
спов╕щати ╖х про м╕сце ╕ час проведення сес╕й, зас╕дань, нарад,
бриф╕нг╕в та ╕нших публ╕чних заход╕в; надавати ╖м ╕нформац╕ю,
призначену для засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖; а також сприяти
створенню умов для зд╕йснення запису ╕ передач╕ ╕нформац╕╖,
проведення ╕нтерв'ю, отримання коментар╕в посадових ос╕б.

5. У раз╕ якщо зах╕д проводиться в╕дпов╕дно до м╕жнародних
або ╕нших спец╕альних протокол╕в, можуть встановлюватися особлив╕
умови допуску журнал╕ст╕в. Так╕ особлив╕ умови оприлюднюються на
оф╕ц╕йному веб-сайт╕ в╕дпов╕дного суб'╓кта владних повноважень до
проведення заходу.

6. Журнал╕ст, прац╕вник засобу масово╖ ╕нформац╕╖
зобов'язаний дотримуватися встановлених суб'╓ктом владних
повноважень правил внутр╕шнього трудового розпорядку, не
перешкоджати д╕яльност╕ його службових та посадових ос╕б.

7. Суб'╓кти владних повноважень, що акредитували журнал╕ста,
прац╕вника засобу масово╖ ╕нформац╕╖, приймають р╕шення про
припинення акредитац╕╖ у раз╕:

подання ним в╕дпов╕дно╖ заяви;

неодноразового грубого порушення ним обов'язк╕в, визначених
ц╕╓ю статтею;

звернення засобу масово╖ ╕нформац╕╖, за поданням якого
зд╕йснена акредитац╕я.

8. У р╕шенн╕ про припинення акредитац╕╖ зазначаються посадова
особа чи службова особа (суб'╓кт владних повноважень), яка
прийняла в╕дпов╕дне р╕шення, дата прийняття р╕шення, п╕дстава для
прийняття р╕шення та порядок його оскарження. Письмове
пов╕домлення про припинення акредитац╕╖ вида╓ться або надсила╓ться
засобу масово╖ ╕нформац╕╖ або журнал╕стов╕, прац╕вников╕ засобу
масово╖ ╕нформац╕╖ протягом п'яти робочих дн╕в з дня прийняття
в╕дпов╕дного р╕шення.

9. Р╕шення про припинення акредитац╕╖ може бути оскаржено до
суду в установленому порядку.

Розд╕л IV
В╤ДПОВ╤ДАЛЬН╤СТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
ПРО ╤НФОРМАЦ╤Ю

Стаття 27. В╕дпов╕дальн╕сть за порушення законодавства
про ╕нформац╕ю

1. Порушення законодавства Укра╖ни про ╕нформац╕ю тягне за
собою дисципл╕нарну, цив╕льно-правову, адм╕н╕стративну або
крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть зг╕дно ╕з законами Укра╖ни.

Стаття 28. Неприпустим╕сть зловживання правом на ╕нформац╕ю

1. ╤нформац╕я не може бути використана для заклик╕в до
повалення конституц╕йного ладу, порушення територ╕ально╖
ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, пропаганди в╕йни, насильства, жорстокост╕,
розпалювання м╕жетн╕чно╖, расово╖, рел╕г╕йно╖ ворожнеч╕, вчинення
терористичних акт╕в, посягання на права ╕ свободи людини.

Стаття 29. Поширення сусп╕льно необх╕дно╖ ╕нформац╕╖

1. ╤нформац╕я з обмеженим доступом може бути поширена, якщо
вона ╓ сусп╕льно необх╕дною, тобто ╓ предметом сусп╕льного
╕нтересу, ╕ право громадськост╕ знати цю ╕нформац╕ю переважа╓
потенц╕йну шкоду в╕д ╖╖ поширення.

2. Предметом сусп╕льного ╕нтересу вважа╓ться ╕нформац╕я, яка
св╕дчить про загрозу державному суверен╕тету, територ╕альн╕й
ц╕л╕сност╕ Укра╖ни; забезпечу╓ реал╕зац╕ю конституц╕йних прав,
свобод ╕ обов'язк╕в; св╕дчить про можлив╕сть порушення прав
людини, введення громадськост╕ в оману, шк╕длив╕ еколог╕чн╕ та
╕нш╕ негативн╕ насл╕дки д╕яльност╕ (безд╕яльност╕) ф╕зичних або
юридичних ос╕б тощо.

Стаття 30. Зв╕льнення в╕д в╕дпов╕дальност╕

1. Н╕хто не може бути притягнутий до в╕дпов╕дальност╕ за
висловлення оц╕ночних суджень.

2. Оц╕ночними судженнями, за винятком наклепу, ╓
висловлювання, як╕ не м╕стять фактичних даних, критика, оц╕нка
д╕й, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачен╕ як так╕,
що м╕стять фактичн╕ дан╕, зокрема з огляду на характер
використання мовно-стил╕стичних засоб╕в (вживання г╕пербол,
алегор╕й, сатири). Оц╕ночн╕ судження не п╕длягають спростуванню та
доведенню ╖х правдивост╕.

Якщо особа вважа╓, що оц╕ночн╕ судження або думки принижують
╖╖ г╕дн╕сть, честь чи д╕лову репутац╕ю, а також ╕нш╕ особист╕
немайнов╕ права, вона вправ╕ скористатися наданим ╖й
законодавством правом на в╕дпов╕дь, а також на власне тлумачення
справи у тому самому засоб╕ масово╖ ╕нформац╕╖ з метою
об╜рунтування безп╕дставност╕ поширених суджень, надавши ╖м ╕ншу
оц╕нку. Якщо суб'╓ктивну думку висловлено в брутальн╕й,
принизлив╕й чи непристойн╕й форм╕, що принижу╓ г╕дн╕сть, честь чи
д╕лову репутац╕ю, на особу, яка таким чином та у такий спос╕б
висловила думку або оц╕нку, може бути покладено обов'язок
в╕дшкодувати завдану моральну шкоду.

3. Суб'╓кти ╕нформац╕йних в╕дносин зв╕льняються в╕д
в╕дпов╕дальност╕ за розголошення ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом,
якщо суд встановить, що ця ╕нформац╕я ╓ сусп╕льно необх╕дною.

4. Додатков╕ п╕дстави зв╕льнення в╕д в╕дпов╕дальност╕ засоб╕в
масово╖ ╕нформац╕╖ та журнал╕ст╕в встановлюються законами Укра╖ни
"Про друкован╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖ (пресу) в Укра╖н╕"
( 2782-12 ), "Про телебачення ╕ рад╕омовлення" ( 3759-12 ), "Про
╕нформац╕йн╕ агентства" ( 74/95-ВР ) та ╕ншими.

Стаття 31. В╕дшкодування матер╕ально╖ та морально╖ шкоди

1. У раз╕ якщо порушенням права на свободу ╕нформац╕╖ особ╕
завдано матер╕ально╖ чи морально╖ шкоди, вона ма╓ право на ╖╖
в╕дшкодування за р╕шенням суду.

2. Суб'╓кти владних повноважень як позивач╕ у справах про
захист чест╕, г╕дност╕ та д╕лово╖ репутац╕╖ вправ╕ вимагати в
судовому порядку лише спростування недостов╕рно╖ ╕нформац╕╖ про
себе ╕ не мають права вимагати в╕дшкодування морально╖
(немайново╖) шкоди. Це не позбавля╓ посадових ╕ службових ос╕б
права на захист чест╕, г╕дност╕ та д╕лово╖ репутац╕╖ в суд╕.

Розд╕л V
ПРИК╤НЦЕВ╤ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набира╓ чинност╕ через три м╕сяц╕ з дня його
опубл╕кування.

2. До приведення законодавства Укра╖ни у в╕дпов╕дн╕сть ╕з цим
Законом акти законодавства застосовуються в частин╕, що не
суперечить цьому Закону.

3. Внести зм╕ни до таких законодавчих акт╕в Укра╖ни:

1) у Кодекс╕ Укра╖ни про адм╕н╕стративн╕ правопорушення
( 80731-10, 80732-10 ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради УРСР, 1984 р.,
додаток до N 51, ст. 1122):

у статт╕ 212-3:

в абзац╕ другому частини першо╖ слова "в╕д п'ятнадцяти до
двадцяти п'яти" зам╕нити словами "в╕д двадцяти п'яти до
п'ятдесяти";

в абзац╕ другому частини друго╖ слова "в╕д двадцяти п'яти до
п'ятдесяти" зам╕нити словами "в╕д п'ятдесяти до в╕с╕мдесяти";

у статт╕ 212-26:

в абзац╕ другому частини першо╖ слова "двадцяти п'яти"
зам╕нити словом "тридцяти";

абзац перший частини друго╖ викласти в так╕й редакц╕╖:

"Неправом╕рна в╕дмова особи у наданн╕ ╕нформац╕╖, несво╓часне
або неповне надання ╕нформац╕╖, надання ╕нформац╕╖, що не
в╕дпов╕да╓ д╕йсност╕, у раз╕ якщо така ╕нформац╕я п╕дляга╓ наданню
на вимогу правоохоронних орган╕в, Рахунково╖ палати";

2) частину першу статт╕ 200 Цив╕льного кодексу Укра╖ни
( 435-15 ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 2003 р., NN 40-44,
ст. 356) викласти в так╕й редакц╕╖:

"1. ╤нформац╕╓ю ╓ будь-як╕ в╕домост╕ та/або дан╕, як╕ можуть
бути збережен╕ на матер╕альних нос╕ях або в╕дображен╕ в
електронному вигляд╕";

3) абзац дванадцятий статт╕ 1 Закону Укра╖ни "Про державну
статистику" ( 2614-12 ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни,
2000 р., N 43, ст. 362) викласти в так╕й редакц╕╖:

"статистична ╕нформац╕я - документована ╕нформац╕я, що да╓
к╕льк╕сну характеристику масових явищ та процес╕в, як╕
в╕дбуваються в економ╕чн╕й, соц╕альн╕й, культурн╕й та ╕нших сферах
життя сусп╕льства";

4) у Закон╕ Укра╖ни "Про друкован╕ засоби масово╖ ╕нформац╕╖
(пресу) в Укра╖н╕" ( 2782-12 ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни,
1993 р., N 1, ст. 1, N 46, ст. 427; 1997 р., N 15, ст. 115;
2003 р., N 29, ст. 234, N 30, ст. 247; 2004 р., N 7, ст. 51, N 11,
ст. 141, N 16, ст. 238, N 32, ст. 394):

статтю 27 виключити;

у статт╕ 40:

назву викласти в так╕й редакц╕╖:

"Стаття 40. Створення представництв заруб╕жних друкованих
засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖";

частину третю виключити;

5) у Закон╕ Укра╖ни "Про науково-техн╕чну ╕нформац╕ю"
( 3322-12 ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1993 р., N 33,
ст. 345):

абзац другий статт╕ 1 викласти в так╕й редакц╕╖:

"науково-техн╕чна ╕нформац╕я - будь-як╕ в╕домост╕ та/або дан╕
про в╕тчизнян╕ та заруб╕жн╕ досягнення науки, техн╕ки ╕
виробництва, одержан╕ в ход╕ науково-досл╕дно╖,
досл╕дно-конструкторсько╖, проектно-технолог╕чно╖, виробничо╖ та
громадсько╖ д╕яльност╕, як╕ можуть бути збережен╕ на матер╕альних
нос╕ях або в╕дображен╕ в електронному вигляд╕";

в частин╕ перш╕й статт╕ 2 слова "документована на будь-яких
нос╕ях або публ╕чно оголошувана" виключити;

6) частину другу статт╕ 37 Закону Укра╖ни "Про ╕нформац╕йн╕
агентства" ( 74/95-ВР ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни,
1995 р., N 13, ст. 83) виключити;

7) статтю 3 Закону Укра╖ни "Про порядок висв╕тлення
д╕яльност╕ орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого
самоврядування в Укра╖н╕ засобами масово╖ ╕нформац╕╖"
( 539/97-ВР ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, 1997 р., N 49,
ст. 299; 1998 р., N 45, ст. 271; 2002 р., N 48, ст. 361; 2006 р.,
N 13, ст. 109) виключити;

8) статт╕ 45 та 69 Закону Укра╖ни "Про телебачення ╕
рад╕омовлення" ( 3759-12 ) (В╕домост╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни,
2006 р., N 18, ст. 155 ╕з наступними зм╕нами) виключити.

4. Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни протягом шести м╕сяц╕в з дня
набрання чинност╕ цим Законом:

привести сво╖ нормативно-правов╕ акти у в╕дпов╕дн╕сть ╕з цим
Законом;

забезпечити перегляд ╕ скасування м╕н╕стерствами та ╕ншими
центральними органами виконавчо╖ влади ╖х нормативно-правових
акт╕в, що суперечать цьому Закону".


Президент Укра╖ни В.ЯНУКОВИЧ

м. Ки╖в, 13 с╕чня 2011 року
N 2938-VI

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРА╥НИ В╤Д 05.05.2011 № 547/2011

Питання забезпечення органами виконавчо╖ влади доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖

З метою забезпечення безумовного виконання органами виконавчо╖ влади Закону Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖», реал╕зац╕╖ конституц╕йного права особи в╕льно збирати, збер╕гати, використовувати ╕ поширювати ╕нформац╕ю, керуючись частиною другою статт╕ 102 Конституц╕╖ Укра╖ни, постановляю:

1. Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни:

забезпечувати в установленому порядку зд╕йснення ф╕нансування передбачених Законом Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖» заход╕в, виконуваних розпорядниками ╕нформац╕╖, як╕ утримуються за рахунок кошт╕в Державного бюджету Укра╖ни;

затвердити у визначений Законом Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖» строк граничн╕ норми витрат на коп╕ювання та друк документ╕в;

п╕дготувати разом ╕з Службою безпеки Укра╖ни та внести на розгляд Верховно╖ Ради Укра╖ни законопроект стосовно вдосконалення законодавчих акт╕в щодо доступу до ╕нформац╕╖ з обмеженим доступом та в╕дпов╕дальност╕ за порушення таких акт╕в;

запровадити мон╕торинг виконання органами виконавчо╖ влади Закону Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖» та мон╕торинг судових р╕шень, прийнятих у зв'язку з порушенням права на одержання публ╕чно╖ ╕нформац╕╖, зд╕йснювати в раз╕ потреби п╕дготовку пропозиц╕й щодо вдосконалення названого Закону та вносити ╖х у встановленому порядку на розгляд Верховно╖ Ради Укра╖ни;

розробити ╕ внести на розгляд Верховно╖ Ради Укра╖ни законопроекти щодо зд╕йснення державного контролю за забезпеченням розпорядниками ╕нформац╕╖ доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖;

ужити заход╕в щодо забезпечення ун╕ф╕кованого п╕дходу стосовно затвердження органами виконавчо╖ влади ╕нструкц╕й з питань обл╕ку, збер╕гання ╕ використання документ╕в та ╕нших матер╕альних нос╕╖в, як╕ м╕стять в╕домост╕, що становлять службову ╕нформац╕ю.

2. Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, центральним органам виконавчо╖ влади, Рад╕ м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим, обласним, Ки╖вськ╕й, Севастопольськ╕й м╕ським, районним державним адм╕н╕страц╕ям забезпечити безумовне виконання Закону Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖», зокрема:

1) розробити ╕ затвердити:

форми запит╕в на ╕нформац╕ю, як╕ повинн╕ м╕стити стислу ╕нструкц╕ю щодо процедури подання запиту на ╕нформац╕ю, ╖╖ отримання тощо;

порядок складання, подання запит╕в в усн╕й, письмов╕й чи ╕нш╕й форм╕ (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою);

2) запровадити обл╕к запит╕в на ╕нформац╕ю;

3) визначити (утворити) спец╕альн╕ структурн╕ п╕дрозд╕ли або визначити посадових ос╕б, як╕ орган╕зовуватимуть доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖, та завдання таких структурних п╕дрозд╕л╕в або ос╕б;

4) визначити спец╕альн╕ м╕сця для роботи запитувач╕в ╕з документами, що м╕стять публ╕чну ╕нформац╕ю, ╖х коп╕ями, обладнати так╕ м╕сця в╕дпов╕дною оргтехн╕кою;

5) створити умови для подання письмових запит╕в громадянами з обмеженими ф╕зичними можливостями;

6) створити з метою доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ та ╖╖ збереження систему обл╕ку документ╕в, що знаходяться у в╕дпов╕дних розпорядник╕в ╕нформац╕╖ ╕ м╕стять публ╕чну ╕нформац╕ю, забезпечити обов'язкову ре╓страц╕ю в ц╕й систем╕ таких документ╕в та надання доступу до них за запитами, оприлюднення зазначено╖ ╕нформац╕╖ на оф╕ц╕йних веб-сайтах (а в раз╕ ╖х в╕дсутност╕ – в ╕нший прийнятний для громадян спос╕б);

7) забезпечувати сво╓часне оприлюднення проект╕в р╕шень, що п╕длягають обговоренню, а також систематичне ╕ оперативне оприлюднення та оновлення ╕нформац╕╖ про свою д╕яльн╕сть;

8) забезпечити оприлюднення в оф╕ц╕йних друкованих виданнях, на веб-сайтах, ╕нформац╕йних стендах, в ╕нший прийнятний для громадян спос╕б ╕нформац╕╖, зазначено╖ у статт╕ 15 Закону Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖», форм запит╕в на ╕нформац╕ю;

9) затвердити перел╕ки в╕домостей, що становлять службову ╕нформац╕ю, та оприлюднити ╖х в установленому порядку;

10) затвердити ╕нструкц╕╖ з питань обл╕ку, збер╕гання ╕ використання документ╕в та ╕нших матер╕альних нос╕╖в, як╕ м╕стять в╕домост╕, що становлять службову ╕нформац╕ю;

11) вживати заход╕в щодо унеможливлення несанкц╕онованого доступу до наявно╖ ╕нформац╕╖ про особу ╕нших ос╕б;

12) орган╕зувати ╕нформування населення про права громадян, передбачен╕ Законом Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖»;

13) забезпечити проведення навчань ╕ п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖ заступник╕в кер╕вник╕в орган╕в виконавчо╖ влади, прац╕вник╕в структурних п╕дрозд╕л╕в та в╕дпов╕дальних ос╕б з питань забезпечення доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖;

14) сприяти депутатам м╕сцевих рад, громадським орган╕зац╕ям, громадським радам, громадянам у зд╕йсненн╕ громадського контролю за забезпеченням органами виконавчо╖ влади доступу до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖ шляхом проведення громадських слухань, громадсько╖ експертизи тощо.

3. Покласти на кер╕вник╕в центральних ╕ м╕сцевих орган╕в виконавчо╖ влади персональну в╕дпов╕дальн╕сть за забезпечення належного виконання в╕дпов╕дними органами вимог Закону Укра╖ни «Про доступ до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖».

4. Запропонувати органам м╕сцевого самоврядування вжити заход╕в щодо забезпечення доступу громадян до публ╕чно╖ ╕нформац╕╖.

5. Цей Указ набира╓ чинност╕ з дня його опубл╕кування.

Президент Укра╖ни В╕ктор ЯНУКОВИЧ

5 травня 2011 року            


© 2013 Розробка та техн╕чна п╕дтримка ╤СП Т╤М. Вс╕ права застережено. Сайт працю╓ на основ╕ CMS "Adviser".
При повному або частковому використанн╕ матер╕ал╕в, що розм╕щен╕ на сайт╕, посилання на сайт обов'язкове.
В╕дпов╕дальн╕сть за достов╕рн╕сть матер╕ал╕в поклада╓ться на ╖х автор╕в. Адм╕н╕страц╕я сайту не завжди под╕ля╓ думку автор╕в наведених матер╕ал╕в.